knoflikNahoru peramost.cz
tlačítko návratu

Obraz (pro) Emilku

klíč „Nešetřím“

<( předchozí ) … ( další obraz )>

malba Emilka

najeď (PC) nebo klikni (mob/tab) pro zvětšení

noční foto

Intuitivní malba na míru

bez plastiky

v noci svítící (fotoluminiscen­ční), lakovaná

akryl na plátně 50×50 cm

rok tvorby 2022


Esence malby

„Nešetřím“


Vstupní výklad díla

Objekty tohoto díla jsou tak zřejmé, že je není třeba graficky vypichovat jako u předchozích děl.

Psychadelický obraz smíření se s konečností lidského těla a zdánlivě nekonečným světem mysli. Ukazuje hlavu a ramena postavy odvrácené od světa rodičů.

Vidět ty dva (jejich vztah) je pro ni horší než smrt a tak se radši odvrací.

Obraz ale umožňuje nahlédnout, co se děje v hlavě.

Zmatená lebka korunovaná nejistotou s drahokamem láskyplné svobody (představy o svobodě).

Proč spolu jsou? Jak můžu být jejich? O čem to je?

Tak jako je pochva-máma a pochva-táta, tak součástí vnitřního obličeje vidíme pochvu-dceru.

Celou svojí bytostí hledá odpověď o tom kdo nebo co je, ale neotočí se, protože se bojí se podívat na to, co je zřejmé. Jsem jejich a nic s tím neudělám, spokojeně našeptává had mysli.

Přitom stačí tak málo a byla by spokojená. Zjisti, kdo hledá, kdo vidí a kdo hodnotí. Komu vystupují všechny otázky a odpovědi? Když venku jsou jen před-stavy a ten, kdo je rozpoznává je sám představou, pak kdo-kdy-kde jsi?

Spodní část obrazu omývají vlny nekonečné opakující se tíže, na kterých se odehrává současný děj.

Esence "Nešetřím" bych doplnil: nikoho, nic, ničím a nebudu šetřit ani sebe. Když už, tak ve velkém.

Drogy (a nemusí to být zrovna chemikálie) nejsou řešením, ale rozhodně bych nepředbíhal. Jasný cíl a rozhodnutí k jeho dosažení přebije všechny nekalé trumfy.Je dobré mít na paměti, že obrazy z mých rukou jsou asociativní.
Proto je vstupní výklad (narozdíl od klíče/esence) pouze orientační a umožňuje první krok na cestě do „zapomenutých“ částí mysli majitele...

Protože je tvořený intuitivně (zjednodušeně řečeno bez znalosti sebe a budoucího majitele), ale cíleně, asociativní spouštěče jsou přesné v tvarech a barvách na míru uživateli.

Mysl adresáta většinou přistupuje k dílu jako k puzzle a snaží se identifikovat jednotlivé dílky. Tj. rozpoznat konkrétní objekty.

A protože identifikace může vzniknout pouze na základě vlastních zkušeností (zážitků a představ), pak automaticky vyplavuje osobnostní vzorce. Komunikuješ sám/sama se sebou.

Protože nejsi pod tlakem, emoční vzorce se ukazují včetně souvislostí kdy a jak vznikly. A to je klíčový okamžik, kdy je možné buď příčinu přijmout jako zkušenost, kterou už není třeba vláčet dále nebo si jasně vydefinovat, jaký vzorec chování v životě ukončit.

Časem se z interakce mezi tebou a tvým obrazem objeví pouto řekněme hlubinné psychologie. Možnosti, kam se ve své mysli dostat jsou nad teoretické chápání. Důležitá je však podstata před všemi výjevy, která se ukáže prostě někdy.

Na závěr nastane rozplynutí představy obrazu a dojde ke spontánnímu uvědomění, že já a obraz jedno jsme.

Mysl je tichá a zavládne pohoda, které se říká osvícení. To pochopitelně není trvalý stav, protože osvícená je mysl a přirozeností mysli je pohyb/žvatlání, takže dříve či později vtáhne naši pozornost zpět do jevového světa. Ale počínaje zkušeností tiché/osvícené mysli, obraz se stane asociativním připomínačem, který ti pomůže utišit mysl, jen co se před svým obrazem na chvilku zastavíš.

Vstup i ty do svého zrcadla