Ideální malba pro Václava

article444.jpg

<( předchozí ) … ( další obraz )>

najeď (PC) nebo klikni (mob/tab) pro zvětšení

noční originál je těžko fotitelný

Intuitivní malba

v noci svítící (fotoluminiscen­ční), lakovaná

akryl na plátně 50×50 cm

rok tvorby 2018

 

Esence malby

„Kde se bere opičí nejistota?“


Výklad díla

Když si dítě není jisté světem ani sama sebou a zároveň se mu nedostává pomoci/porozumění ze strany rodičů, vyroste do blátivé mysli plné strachu, obav a maxi-nejistoty.

Pak se nelze divit, že lehce zničí tři křehké životy nejbližších. Nadprůměrně inteligentní děti vychovává jako fackovací panáky pro každou příležitost, aby si dobře uvědomovaly, že jsou proti němu totální nuly, které mu akorát jeho slovy „kurví život“. A ke své ženě, jemu nejbližšímu člověku na světě, se chová před zraky dětí jako ke služce, třetí nule bez osobních práv. To je ubohé a láskypusté manželství, které plodí jen ne-moci. A proč? Kvůli subjektivnímu pocitu „já tady něco znamenám“, který je potřeba neustále dokazovat hrdinskými proslovy typu „opovažte se něco ceknout parchanti zasraný zkurvený nebo vás vykopu z baráku“.

Ubohý nešťastný chlapec, který nepoznal lásku a proto nedospěl. Kdo by se na něj mohl zlobit?

I jeho rodiče si prožili své, než si ho vysouložili a začali ho učit, jak sladká je nenávist k těm, kteří ho mají rádi. Jako kdyby nebyl jejich. Jak to asi bylo s jejich rodiči? …ten řetěz nemá konce a vše začalo velkým třeskem.

Vidíme, že viník neexistuje. Není zlé a není dobré. Každý rodič dělá to nejlepší, co zrovna dokáže. Na více prostě nemá, protože i on měl své rodiče, kteří do něj vložili to nejlepší, co mohli.

„Když se dítěti vysmívám, nadávám mu nebo ho dokonce biju, tak mu vysílám vzkaz, že je to způsob, kterým se řeší problémy.“ (dětský psycholog Václav Mertin)

Je to pouze naše chybné ztotožnění s představami v hlavě, která je sama představou, a plné prožívání obrazu sebe jako já. Jako kdyby byl obraz skutečný. Opičí myšlenky strachu o přežití a o vlastní důležitosti. To je karman. A každý čin bude jednou odčiněn, aby se mysl mohla vrátit zpět do místa, ze kterého kdysi povstala. Nikdo neuteče. Svědomí je nelítostné.

To je zákon univerza, které by nemohlo existovat bez Sebe Sama.
Samojediné, neměnné, míruplné a sebevědomé kvality, kterou ve skutečnosti každý JSEM.